UPRAVA

                                                                                                                     ISTORIJAT


Uprava za igre na sreću osnovana je Zakonom o igrama na sreću ("Službeni glasnik RS" br. 88/2011, 93/2012 - dr. zakon, 30/2018 i 95/2018), kao organ uprave u sastavu Ministarstva finansija, za obavljanje poslova državne uprave u oblasti igara na sreću. Uprava je počela sa radom 01. marta 2019. godine. Sredstva za rad i funkcionisanje Uprave obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije. Sedište Uprave za igre na sreću je u Beogradu, Balkanska 53.


Novi Zakon o igrama na sreću ("Службени гласник РС", br.18/20 od 03.03.2020. godine) stupio je na snagu 11.03.2020. godine, a primenjuje se od 11.04.2020. godine. Odredbama ovog Zakona Uprava za igre na sreću samostalno obavlja poslove državne uprave u oblasti igara na sreću na celokupnoj teritoriji Republike Srbije na način kojim se obezbeđuje funkcionalno jedinstvo u sprovođenju propisa u oblasti igara na sreću.


Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću (“Službeni glasnik RS”, br. 94/2024 od 28.11.2024. godine), koji stupa na snagu dana 06.12.2024. godine, a u primeni je od 06.01.2025. godine, unapređen je sistem kontrole priređivanja igara na sreću, kao i postojeća zakonska rešenja u skladu sa konstantnim tehnološkim razvojem u ovoj oblasti, podignut stepen društvene odgovornosti priređivača igara na sreću, izvršeno usklađivanje i preciziranje važećih odredbi sa postojećim evropskim, odnosno međunarodnim standardima, a povećanjem naknada za odobrenje, odnosno priređivanje igara na sreću stvoreni su uslovi za povećanje prihoda budžeta Republike Srbije.



                                                                                                                                      NADLEŽNOSTI


Član 12. Zakona o igrama na sreću

Uprava obavlja sledeće poslove:
1. utvrđuje predlog kataloga o vrstama igara na sreću, koji donosi ministar finansija;
2. daje i oduzima odobrenja, odnosno saglasnosti za priređivanje igara na sreću u skladu sa ovim Zakonom;
3. utvrđuje visinu naknade za koje daje odobrenja i saglasnosti;
4. vrši nadzor nad primenom odredaba zakona i drugih propisa u oblasti igara na sreću, kao i kontrolu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u oblasti igara na sreću;
5. vrši procenu vrednosti nagradnog fonda za priređivanje nagradnih igara u robi i uslugama;
6. određuje svog predstavnika u komisiji za izvlačenje dobitaka u klasičnim igrama na sreću kada se izvlačenje dobitaka obavlja u direktnom TV prenosu;
7. učestvuje u pripremi propisa iz svoje nadležnosti;
8. vodi evidencije i registre o poslovima iz svoje nadležnosti;
9. planira i sprovodi obuku zaposlenih;
10. obezbeđuje javnost u radu;
11. obavlja i druge poslove u skladu sa ovim i drugim zakonom.



                                                                                                               DRUŠTVENO ODGOVORNO PRIREĐIVANJE

Član 6. Zakona o igrama na sreću


Priređivanje igara na sreću mora biti društveno odgovorno i usmereno ka zaštiti maloletnika, prevenciji bolesti zavisnosti kod učesnika u igrama na sreću i ka zaštiti podataka o ličnosti učesnika u igrama na sreću.


Priređivači su dužni da na najefikasniji način sprovode zabranu učestvovanja maloletnih lica u igrama na sreću.


Svi zaposleni kod priređivača igara na sreću koji imaju direktan kontakt sa učesnicima u igrama na sreću, pre stupanja na rad moraju biti osposobljeni za preventivno delovanje protiv bolesti zavisnosti prema učesnicima u igrama na sreću.


U slučaju priređivanja igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije, zaposlenima u smislu stava 3. ovog člana smatraju se zaposleni koji imaju kontakt sa učesnicima u igrama na sreću (npr. korisnički servis).


Obaveza je svakog priređivača da unutar objekta u kome priređuje igre na sreću u neposrednoj blizini ulaznih vrata istakne poster veličine 100 x 80 santimetara, na kojem se nalazi odgovarajući tekst o prevenciji bolesti zavisnosti, kao i kontakt podaci ustanove koju je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja sertifikovalo za lečenje bolesti zavisnosti od igara na sreću.


Na svakom pultu ili šalteru preko kojeg se registruje učestvovanje u igrama na sreću mora postojati brošura - flajer sa podacima navedenim u stavu 5. ovog člana.


Oglašavanje i reklamiranje klasičnih i posebnih igara na sreću, uključujući i posredno upućivanje na iste, vrši se uz obaveštenje o zabrani učestvovanja maloletnih lica u igrama na sreću i odgovarajući tekst upozorenja o prevenciji bolesti zavisnosti.


Odredbe stava 7. ovog člana ne primenjuju se na isticanje, oglašavanje i reklamiranje logotipa, žiga, odnosno trgovačke marke i znaka priređivača.


Priređivači su dužni da na najefikasniji način i u skladu sa važećom zakonskom regulativom štite podatke o ličnosti učesnika u igrama na sreću.


Ministar nadležan za poslove zdravlja propisuje izgled i sadržinu postera iz stava 5. ovog člana, kao i obaveštenja, odnosno upozorenja iz stava 7. ovog člana.



                                                                                                                ORGANIZACIONA STRUKTURA

                              Grafički prikaz organizacione strukture Uprave za igre na sreću :



Direktor - Zoran Gašić


Na osnovu člana 8. Uredbe o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava („Službeni glasnik RS“ br. 159/20 i 116/23), Uprava za igre na sreću objavljuje podatke o broju zaposlenih i radno angažovanih lica:

Broj zaposlenih i radno angažovanih lica

image